Home Beyond Africa Nederlands Varen onder de zeespiegel in Natuurpark Lelystad

Varen onder de zeespiegel in Natuurpark Lelystad

0
8
Natuurpark Lelystad

LELYSTAD – Dierentuin Artis zocht begin jaren zeventig een ander onderkomen voor de grote hoefdieren die daar op dat moment verbleven. De Rijksdienst voor de IJsselmeelpolders wilde in die tijd een park realiseren voor de inwoners van Lelystad. Uit deze samenwerking is Natuurpark Lelystad ontstaan. Het moest een waterrijk natuurpark worden en het afgegraven zand werd weer gebruikt voor de aanleg van de snelweg Lelystad-Amsterdam. Ruim zeventig jaar later is Natuurpark Lelystad een oase van groen en water waar binnen de 400 hectare die het natuurpark groot is tal van bijzondere en soms zeldzame diersoorten te vinden zijn.

Meerdere diersoorten die hier gehuisvest zijn en met uitsterven worden bedreigd, zijn onderdeel van fokprogramma’s of zijn dat in het verleden geweest. Wisenten en Pater Davidsherten kunnen hier ongestoord leven en voor nageslacht zorgen, waarna ze weer uitgezet worden op de plekken waar ze oorspronkelijk leefden. Bevers leven er in het wild en als otters, bijvoorbeeld na een verkeersongeval opvang nodig hebben, gebeurt dat hier ook. Afgezien van de dieren die aan de fokprogramma’s meedoen is Natuurpark Lelystad van Het Flevo-landschap een oase voor inheemse dieren die in de loop der jaren de weg er naar toe hebben gevonden. Reeën, vossen, wezels, bunzingen en tal van vogelsoorten, waaronder ijsvogels, ooievaars en roerdompen wonen hier permanent of in deeltijd. 

Natuurpark Lelystad ree

Er zijn in het park meerdere wandelroutes uitgezet, waaronder thematische wandelingen. De Big Five route voert langs de wisenten, Przewalskipaarden, edelherten, elanden en de Pater Davidsherten. Voor liefhebbers van ‘groen’ is er een bomen- en struiken pad met meer dan 30 soorten bijzondere bomen en struiken. Aan het einde van de zomer mag er overigens gewoon voor eigen gebruik geplukt worden van de de vruchtdragende struiken zoals bramen en vlierbessen. Van begin juli tot en met 1 november loopt er een Kunstroute door het park. Jaarlijks organiseert Kunstenaars Flevoland ‘Natuurkunstpark’. Hierin worden kunstenaars uitgenodigd om onder een bepaald thema hun werk ten toon te stellen in het park.

Wie liever fietsend Natuurpark Lelystad wil verkennen, kan dit doen op de 18 kilometer aan fietspaden. Bij het bezoekerscentrum zijn fietsen en kinderzitjes te huur. Ook zijn er duo-fietsen te huur voor mensen met een beperking. De paden zijn allemaal verhard, waardoor het hele park, inclusief het bezoekerscentrum rolstoeltoegankelijk is.  

Voor kinderen is er van alles te beleven. Dat begint al met de grote speeltuin, vol met klim- en klauterspeeltuig. Het bezoekerscentrum heeft allerlei interactieve en leerzame spelletjes en uitstallingen die overigens voor volwassen ook leuk zijn om te doen. Hier staan bovendien ook alle dieren die je in het park tegen kunt komen op ware grootte. En groot zijn ze! In de zomer is er een waterontdeksetje verkrijgbaar, waarmee in de watertuin onderzoek kan worden gedaan naar het leven onder water. De inwendige mens kan versterkt worden in het restaurant wat in het bezoekerscentrum is gevestigd. 

Natuurpark Lelystad natuur

In het zomerseizoen is het mogelijk om met de fluisterboot een tochtje op het water te maken. Toch wel gek om te bedenken dat dit 80 jaar geleden de Zuiderzee was en dat de fluisterboot twee en halve meter onder zeeniveau vaart! De vrijwillige gidsen die de tochtjes begeleiden weten veel te vertellen over de flora en fauna van het natuurpark en dat geldt ook voor de ritjes over het natuurpark met de elektrische wagen. Ook hier wordt door de super enthousiaste gids uitgebreid stilgestaan bij alle bijzonderheden, en dat zijn er nog al wat, die gepasseerd worden. De vaar- en rijtochten kunnen in de zomerperiode gereserveerd worden bij de balie van het bezoekerscentrum. Buiten het hoogseizoen is het alleen mogelijk om groepsarrangementen te reserveren voor boot en/of wagenexcursies, al dan niet in combinatie met een bezoek aan het restaurant. Binnenkort gaan de edelherten weer burlen. Op de agenda van de site is te zien wanneer er burl-excursies worden georganiseerd.

Op het park is ook een trouwlocatie te vinden in gebouw de Waterlely. Wie in het huwelijksbootje stapt kan zich desgewenst eerst met de fluisterboot naar de Waterlely laten varen, maar die is ook via de weg bereikbaar

Natuurpark Lelystad, te vinden aan Vlotgras 11, 8219 PP in Lelystad is het gehele jaar gratis toegankelijk tussen zonsopgang en zonsondergang. Parkeren kost € 3,00 en is gratis voor begunstigers van Het Flevo-landschap. De openingstijden van het bezoekerscentrum zijn: van maart t/m oktober: maandag t/m vrijdag 12.00 – 17.00 uur
zaterdag en zondag 10.00 – 17.00 uur. Van november t/m februari: maandag t/m vrijdag 12.00 – 16.00 uur
zaterdag en zondag 10.00 – 16.00 uur. www.flevo-landschap.nl 

Door Ank Herstel

Natuurpark Lelystad boot

Vorig artikelEen galerie, een kabouterbos en een engelen-pad in Harskamp
Volgend artikelHet Zandenbos een oase van rust en natuur

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.